Zatmění Měsíce

Na konci letošního července nám obloha nabídne vzácný úkaz. Úplné zatmění Měsíce bude celou dobu viditelné z našeho území, navíc se jedná o nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nezbývá než doufat v lepší počasí než při minulém zatmění.

Zatmění - apokalypsa nebo jen fyzika

Země stíní sluneční paprsky a vytváří dva druhy stínu. Plný, kam nedopadá téměř žádné sluneční záření, a polostín, který je částí slunečního disku osvětlován.

Zatmění Měsíce je způsobeno průchodem našeho souputníka stínem naší mateřské planety. Změna jasu v době kdy se Měsíc nachází jen v oblasti polostínu je okem prakticky nepostřehnutelná. Zábava začíná v okamžiku kdy Měsíc vstupuje do plného stínu Země. Letos Měsíc vyjde kolem 20:50 CEST již ve fázi částečného zatmění a ve 21:30 CEST celý vstoupí do oblasti plného stínu a začne úplné zatmění Měsíce, které potrvá až do 23:13 CEST. Maximální zatmění bude ve 22:21 CEST.

Kromě postupného černání Měsíce při částečném zatmění nás nejzajímavější pohled čeká po začátku úplného zatmění. Protože v naší atmosféře dochází k lomu a ohybu paprsků slunečního záření, nezmizí Měsíc z oblohy docela. A aby celá událost měla ještě dramatičtější nádech, díky tomu že se v atmosféře nejvíce rozptýlí modrá část spektra a naopak červená prochází dobře, Měsíc dostane rudý až krvavý barevný odstín. Mimochodem ze stejného důvodu je Slunce níže nad obzorem také více zbarveno do ruda.

Grafické znázornění průchodu Měsíce stínem naší planety.

Zatmění Měsíce je velice vzácný jev, který je sice na rozdíl od zatmění Slunce pozorovatelný z mnohem větší oblasti, ale vzhledem k menší velikosti Měsíce nastává méně často. K úplnému zatmění Měsíce pozorovatelnému z našeho území dochází zhruba 7x za 10 let, což je však přeci jen častější, než úplná zatmění Slunce pozorovatelná z našeho území.

V minulosti byla také zatmění Měsíce okamžiky silných mystických obřadů. Mnoho starověkých civilizací se domnívalo, že dojde k přechodnému pozření Měsíce některým z jejích božstev nebo bájných tvorů. Pokud se zatmění vydaří v době jiné přírodní události pak můžete nafotit i tak krásné obrázky jako Chris Kotsiopoulos 15.6.2011 21:05 UT. Citliví lidé popisují při zatmění zesílené pocity, které mají i při normálním úplňku. Neuvěřitelný je fakt, že již Chaldejci v 6. století př.n.l. dokázali pomocí pozorování najít jistou pravidelnost v opakováních zatmění Slunce i Měsíce a byli schopni je celkem dobře předpovídat. Již ve 3. století před naším letopočtem dokázal Aristarchos ze Samu z tvaru stínu na měsíčním povrchu odvodit, že je Země kulatá, visí volně v prostoru, obíhá kolem Slunce a je asi 3x větší než Měsíc(správný poměr je 3.67x). Iracionální strach ze zatmění dokonce pomohl i Kryštofu Kolumbovi zachránit svou posádku, když ztroskotali v únoru 1504 u pobřeží Jamajky. Když jim domorodci odmítli dodávat jídlo, pohrozil že se na obloze stane něco strašného. Námořníci věděli, že 29. února dojde k zatmění Měsíce a když to uviděli domorodci, zděsili se natolik, že své dodávky potravin raději obnovili. My astronomové se však obávat nebudeme, vždyť je to jen stejný stín, který nám přináší v letošním horkém létě zasloužený odpočinek.

Proto přeji všem astronomům jasnou oblohu a pak už jen stačí mít štěstí na počasí a kochat se nádherou, kterou nám servíruje vesmírná mechanika. Pokud použijete fotoaparát na stativu pak se vám může podařit podobná sekvence jako na obrázku výše.

Momentální rozložení slunečních skvrn a fáze Měsíce

Sluneční skvrny Fáze Měsíce
Zajímavé jevy na obloze v úterý 14.8.2018
Počítáno pro lokalitu Kunratice
Východ Slunce: 05:56 CEST
Západ Slunce: 20:12 CEST
Astronomická noc: 22:43 - 03:25 CEST
Východ Měsíce: 09:26 CEST
Západ Měsíce: 22:10 CEST
Planety viditelné v noci na obloze
Venuše - po západu Slunce na západě jasná "Večernice"
Mars - v druhé polovině noci jasně oranžový objekt na jihu v souhvězdí Kozoroha
Jupiter - po setmění na jihozápadě v souhvězdí Vah
Saturn - po setmění na jihu v souhvězdí Střelce

Upozornění na zajímavé jevy

Úplné zatmění Měsíce - 27.7.2018 max. ve 22:21 CEST